Адвокати "Ти і Право" провели лекцію для студентів

nau2

Ця порівняно нова сфера вирішення спорів вже ефективно показала себе на торгівельних платформах та в декількох зарубіжних кіберсудах.

Зокрема, в серпні цього року запрацював суд Ханчжоу, який став першим інтернет-судом Китаю. Відкритий у зв'язку зі збільшенням рівня кіберзлочинності в країні, такий суд вже активно розглядає справи, пов'язані насамперед з шахрайством при купівлі товарів в інтернет-магазинах, порушенням авторських прав, а також борговими договорами, укладеними в мережі.

nau1

Чому відкриття такого онлайн суду в Китаї стало настільки своєчасним? Бо за статистикою на кінець червня в Китаї було зареєстровано 751 млн користувачів мереж Інтернет і 724 млн користувачів мобільного інтернету.

Також можливість вирішити спори на суму до 5000 доларів через онлайн-трибунал з червня цього року отримали мешканці Британської Колумбії (Канада). Це перший цифровий суд в Канаді, де дрібні спори подаються, обговорюються та вирішуються майже виключно в Інтернеті. Телефон і поштові служби доступні для тих, хто не має доступу в Інтернет. У новій онлайн-системі також є «дослідник рішень», який дозволяє розпочати процес (він безкоштовний для будь-якого користувача).

nau6

На зустрічі також обговорили особливості захисту своїх прав в рамках вирішення онлайн-спорів на таких великих торгівельних платформах, як AliEхpress та eBay, зокрема, якщо придбаний товар не відповідає якості або заявленим характеристикам.

Жваву дискусію викликала тема запровадження онлайн-суду в Україні, зокрема щодо проведення відеоконференцій, нормативна можливість для здійснення яких з'явилась у 2012 році. Адвокати вказали на наявні складнощі для проведення такого онлайн-суду. Зокрема, це технічне забезпечення (особливо в районних судах) та необхідність подання клопотання про проведення відеоконференцій принаймні за 7 днів до судового засідання (водночас про саме судове засідання сторони мають бути попереджені за 3 дні). Також донедавна (до прийняття відповідних змін до КПК) було проблематичним ознайомлення із доказами в режимі реального часу під час відеоконференцій.

nau4

Підсумовуючи, учасники зустрічі погодились, що онлайн-суд - це перспективний напрям розвитку вирішення дрібних спорів, насамперед з позиції судового збору (на відміну від фізичного суду, онлайн-суд є безкоштовним) та можливості розвантаження традиційної судової системи щодо вирішення адміністративних та комерційних спорів, однак перебуває лише на початковій стадії запровадження у світі та в Україні, зокрема.

Насамкінець, студенти отримали чимало корисних порад щодо практичної роботи юриста та адвоката та цікаві історії з досвіду, що стали для 5-курсників не менш цінним здобутком.

 

 

 

 

Прочитано 2369 разів