Протидія рейдерству: ВР прийняла закон

Верховна Рада України прийняла Закон №0858 від 29.08.2019 р. "Про внесення змін до Земельного кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо протидії рейдерству". «За» проголосували 362 народні депутати.

Закон встановлює такі правила:

✓ Власник земельної ділянки в односторонньому порядку може вимагати нотаріального засвідчення договору оренди, а також скасувати таку вимогу (крім випадків, коли угоду потрібно нотаріально засвідчити).

✓ Земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державну реєстрацію скасовують у разі поділу або об'єднання земельних ділянок, скасування держреєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення, а також якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі, не було зареєстровано протягом року з вини заявника.

✓ Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації ділянки допустимо тільки з одночасним припиненням таким рішенням усіх прав, зареєстрованих щодо ділянки.

✓ Якщо сторона договору бажає відмовитися від автоматичного продовження договору оренди землі, не пізніше, ніж за 30 календарних днів до закінчення терміну договору, має подати до Державного реєстру майнових прав заяву про це. В разі відсутності такої заяви після настання відповідної дати закінчення дії договору він продовжується на той самий термін і з тими самими умовами.

✓ Орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не можна зменшити за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його відновлення.

✓ Законопроект також передбачає встановлення розміру гарантійного внеску за лотом на рівні 5% від стартової ціни продажу земельної ділянки та 50% стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою, але не менше ніж 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і не більше ніж 5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім того, закон вносить зміни до ряду законодавчих актів, які унеможливлюють: неправомірне заволодіння землями, у т.ч. шляхом подвійної реєстрації договорів оренди земельних ділянок, які використовуються сільськогосподарськими підприємствами;

- захоплення майна сільськогосподарських підприємств (будівель і споруд, сільськогосподарської техніки, урожаю, інших матеріальних активів);

- зупинення діяльності сільськогосподарських підприємств внаслідок необґрунтованого накладення арешту на майно та активи підприємств, силової протидії їх виробничій діяльності, поглинання підприємств шляхом протиправного привласнення корпоративних прав (часток).

Також, згідно з документом, уряд повинен за бюджетні гроші провести інвентаризацію всіх земельних ділянок, про які немає інформації в земельному кадастрі. Йдеться про 20% від загальної кількості сформованих земельних ділянок - це близько 8 мільйонів ділянок. Відомості про них є лише в паперовій формі, й у земельному кадастрі вони не відображені. Вирішення цієї проблеми на думку ініціаторів закону унеможливить безліч рейдерських схем, зокрема й подвійну реєстрацію договорів оренди землі.

Крім того, посилюються вимоги до державних реєстраторів майнових прав: вони мають перевіряти дані в Держреєстрі майнових прав та звіряти їх із Державним земельним кадастром та іншими держреєстрами: перевіряти  має право особа, яка звернулася із заявою про реєстрацію, на вчинення таких дій і т.д.. За порушення передбачено посилення адміністративної відповідальності.

Прочитано 403 разів